Międzynarodowy Kurs Pianistyczny
  • English
  • Polish
  • Chinese

profesorowie:

prof. Wojciech KocyanWojciech Kocyan - studia pianistyczne odbył pod kierunkiem Krystyny Moszyńskiej w PSM I i II st. w Gliwicach, a następnie u profesora Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem). Po studiach mistrzowskich u Johna Perry’ego na Uniwersytecie Południowej Kalifornii otrzymał stopień doktora sztuk muzycznych. Obecnie jest Profesorem Fortepianu oraz „Artist-in-Residence” na Loyola-Marymount University w Los Angeles.

Wojciech Kocyan zdobył pierwszą Nagrodę oraz nagrody specjalne na Konkursie Pianistycznym im. Paderewskiego w Bydgoszczy, jest laureatem Międzynarodowych Konkursów Muzycznych im. Busoniego w Bolzano, im. Viottiego w Vercelli, im. Belliniego na Sycylii oraz Konkursu im. Widemana w Stanach Zjednoczonych. Jest także laureatem Nagrody Ministra Kultury i Sztuki oraz Nagrody Fundacji Kulturalnej Barbary Piaseckiej-Johnson.

Podróże koncertowe zaprowadziły Wojciecha Kocyana na cztery kontynenty. Jest gościem takich festiwali muzycznych jak Musica Antiqua Europae Orientalis, Noord Holland Festival, Capri Summer Festival, Liszt Festival, Chopin Festival in Paris, FestivAlps, Beethovenfest, Paderewski Festival, Festival Internacional Cervantino i International Morelia Music Festival. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji i filmu. Jego grę można było również usłyszeć na falach radiowych w Ameryce, Meksyku, Francji, Japonii i Australii.

W 2007 roku miesięcznik „Gramophone” wydawany w Londynie i uznawany za najbardziej prestiżowe czasopismo świata muzyki klasycznej umieścił płytę Wojciecha Kocyana na liście 50 najznakomitszych, lecz nie znanych szerokiej publiczności, nagrań w historii. Na liście znalazły sie także nagrania m.in. L. Bernsteina, N. Harnoncourta, A. Rubinsteina, D. Fischer – Dieskau’a, L. Stokowskiego, B. Hubermana. Jego najnowsza płyta, z muzyka Roberta Schumanna, ukazała się w maju 2012 r.

Jako pedagog prowadził kursy mistrzowskie w USA, Polsce, Francji, Austrii, na Węgrzech, Japonii i w Meksyku. Wojciech Kocyan jest Dyrektorem Artystycznym Tow. im. I. J. Paderewskiego w Los Angeles oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego w Los Angeles.