Międzynarodowy Kurs Pianistyczny
  • English
  • Polish

profesorowie:

prof. Andrzej JasińskiANDRZEJ JASIŃSKI - urodził się 23 października 1936 roku w Częstochowie, gdzie ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w klasie Stefanii Borkowskiej. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie Władysławy Markiewiczówny (dyplom z wyróżnieniem - 1959). W 1960 roku zdobył Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie. W latach 1960-1961 uzupełniał studia w Paryżu u Magdy Tagliaferro.

W 1961 roku wystąpił z Orkiestrą RAI w Turynie pod dyrekcją Carlo Zecchiego, co było początkiem szerszej działalności estradowej artysty. Oprócz występów w Polsce, kilkakrotnie odbył podróże koncertowe po krajach byłego ZSRR, występował na festiwalach muzycznych w Czechosłowacji, grał w Niemczech, Urugwaju, Brazylii i Japonii. Z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach i Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie dokonał kilku nagrań archiwalnych. Wielokrotnie współpracował z Józefem Stomplem wykonując koncerty na dwa fortepiany Bacha i Mozarta, z kwintetem dętym NOSPR-u (kwintety fortepianowe Mozarta i Beethovena). Sześciokrotnie występował na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W styczniu 2006 koncertował w Tokio.

W 1962 rozpoczął w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach pracę pedagogiczną, która stała się stopniowo jego pierwszą specjalnością. W latach 1973-1996 i 2003-2005 pełnił funkcję kierownika Katedry Fortepianu. W latach 1979-1982 dodatkowo prowadził klasę fortepianu w uczelni muzycznej w Stuttgarcie. Wykształcił liczne grono koncertujących pianistów i pedagogów. Jego wychowankami są m.in. Krystian Zimerman, Joanna Domańska, Jerzy Sterczyński, Krzysztof Jabłoński, Magdalena Lisak, Zbigniew Raubo, Rafał Łuszczewski i Beata Bilińska. Brał udział w pracach jury najpoważniejszych międzynarodowych konkursów, m.in. im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Van Cliburna w Fort Worth, Ferruccio Busoniego w Bolzano. W 1975 roku zadebiutował jako juror Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a podczas ostatnich dwóch jego edycji (w 2000 i 2005 roku) przewodniczył pracom Jury. Artysta prowadzi kursy pianistyczne w wielu ośrodkach muzycznych świata, m.in. corocznie w Letniej Akademii Muzycznej "Mozarteum" w Salzburgu.

W 2005 roku powołany został do Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, w tym samym roku pełnił również zaszczytną funkcję promotora-laudatora w postępowaniu nadającym Krystianowi Zimermanowi tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Katowicach. W grudniu 2006 roku prof. Andrzej Jasiński sam odebrał tytuł doktora honoris causa katowickiej Akademii Muzycznej. Laudacje wygłosił prof. Józef Stompel, a podczas uroczystości odbyła się także promocja książki Iwony Bias i Moniki Biedy Andrzej Jasiński - artysta i człowiek. W maju 2007 otrzymał także tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.