Międzynarodowy Kurs Pianistyczny
  • English
  • Polish

profesorowie:

prof. Anna MalikovaANNA MALIKOVA - rosyjska pianistka, ma za sobą sukcesy na wielkich międzynarodowych konkursach: w Oslo (1988), Warszawie (Konkurs im. Chopina 1990), Sydney (1992). Najważniejsza okazała się I nagroda na Konkursie Muzycznym ARD w Monachium w 1993 r. - po raz pierwszy od 12 lat zdobyta tam przez pianistę - przynosząc artystce natychmiastowy międzynarodowy rozgłos i uznanie.

Anna Malikova uczęszczała do Szkoły Muzycznej Uspienskiego w Taszkiencie w klasie Tamary Popovieh oraz w Centralnej Szkole Muzycznej i Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie u Lva Naumova.

W końcu lat osiemdziesiątych rozpoczęła bogatą działalność koncertową, występując w dawnym ZSRR oraz w Niemczech. Obecnie regularnie koncertuje w Europie, Azji i Ameryce Płd. W 1999 - dała cykl koncertów z okazji 150 rocznicy śmierci Chopina, a w roku 2000 - z okazji Roku Bachowskiego. W 2003 r. pianistka wystąpiła w Brazylii, a w 2004r. w Japonii. Jest również aktywna na polu muzyki kameralnej. Współpracuje ze skrzypkiem Larsem Tomterem. Wielokrotnie gościła na Berliner Festwochen, prezentując muzykę Szostakowicza m. in. ze skrzypkiem Christianem Altenburgerem i altowiolistą Diemutem Poppenem.

Artystka posiada bogaty dorobek płytowy. Nagrała utwory solowe i koncerty Chopina, Sonaty A-dur i B-dur Schuberta oraz jego pieśni w transkrypcji Liszta, etiudy, preludia i impromptus Chopina, utwory Szostakowicza i Prokofiewa oraz wybór sonat Solera. Opublikowany został także krążek ze wszystkimi koncertami fortepianowymi Saint-Saënsa z Orkiestrą WDR w Kolonii pod dyrekcją Thomasa Sanderlinga.

W styczniu 2006 roku została wyróżniona prestiżową nagrodą Classical Intnernet Award, która poprzedzona została entuzjastycznymi recenzjami międzynarodowych krytyków. Jesienią 2009 roku została nagrana nowa płyta CD z utworami P.Czajkowskiego na fortepian, która ukaże się w 2010 roku. Na rok 2010 i następne lata zaplanowane są podróże po Europie, Korei, Japonii, Chinach, Ameryce Południowej.

Pianistka zasiada również w jury w konkursach pianistycznych, takich jak Europejski Konkurs Pianistyczny we Francji, Konkurs Maria Canals w Hiszpanii i Konkurs Chopinowski na Białorusi.