Międzynarodowy Kurs Pianistyczny
  • English
  • Polish

profesorowie:

prof. Jerzy SterczyńskiJERZY STERCZYŃSKI - urodził się w 1957 roku w Bielsku- Białej. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat. Pierwszymi nauczycielami byli : Zdzisław Tanewski i Wiesław Szlachta. Po kończeniu Liceum Muzycznego w Bielsku-Białej kontynuował naukę w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Andrzeja Jasińskiego uzyskując w 1981 roku dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił w Londynie pod kierunkiem Johna Binghama.

Prowadzi intensywną działalność koncertową. Występował z koncertami i recitalami w krajach Europy, Azji i Ameryki Południowej. Interesuje się też muzyką kameralną m.in. tworząc wraz z Żoną Marią duet fortepianowy.

Specjalne miejsce w jego działalności artystycznej zajmują nagrania. Wiele płyt poświęconych jest Chopinowi- nagrane zostały komplety nokturnów, walców, polonezów, drobne utwory oraz Sonata b-moll Op.35 i Koncert f-moll Op.21. Zarejestrowane zostały też utwory Beethovena, Czajkowskiego, Regera, Bacha- Busoniego, Szymanowskiego, Józefa Wieniawskiego ( sonata solowa i wioloczelowa), koncerty fortepianowe Lessla i Dobrzyńskiego.

Działalność pedagogiczną Jerzy Sterczyński rozpoczął w 1980 roku, kiedy to został asystentem w klasie profesora Andrzeja Jasińskiego w AM w Katowicach. Od 1989 roku kontynuuje ją w Warszawie prowadząc klasę fortepianu w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Przez dwie kadencje był dziekanem Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów tej Uczelni. Obecnie jest kierownikiem Katedry Fortepianu na tym wydziale.

Jerzy Sterczyński prowadzi kursy pianistyczne i zasiada w jury konkursów w Europie oraz wielu krajach Azji.