Międzynarodowy Kurs Pianistyczny
  • English
  • Polish

profesorowie:

prof. Piotr BanasikPiotr Banasik - w 2006 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. W 2015 roku uzyskał tytuł doktora na macierzystej Uczelni. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem Very Gornostaevej, Arie Vardiego, Alexeia Orlovetskiego, Dang Thai Sona, Alexisa Weissenberga oraz Krystiana Zimermana.

Pianista zdobywał nagrody i wyróżnienia na konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych. Jest medalistą 48. Międzynarodowego Konkursu im. Marii Canals w Barcelonie (2002). W tym samym roku otrzymał I nagrodę na Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku, a także został laureatem 36. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W 2003 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym na Stypendia Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także uzyskał Gran Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym PARNASSOS w Monterrey w Meksyku. W 2005 roku zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie dla Kandydatów do 15. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, na którym otrzymał później szereg nagród pozaregulaminowych, m.in. dla najlepszego uczestnika II etapu niezakwalifikowanego do finału. W 2009 został wyróżniony na 4. Międzynarodowym Konkursie im. Ferenca Liszta we Wrocławiu, a w 2012 roku otrzymał I nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie koncertu na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina. Jest również laureatem nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla Młodych Twórców oraz wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki.

Piotr Banasik występował z recitalami i koncertami symfonicznymi w wielu krajach Europy, a także w Brazylii, Etiopii, Kanadzie, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jako solista współpracował z większością polskich orkiestr filharmonicznych, a także m.in. z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfoniettą Cracovią, Śląską Orkiestrą Kameralną, Forchheimer Kammerorchester (Niemcy), Orkiestrą Symfoniczną Guanajuato (Meksyk), Orchestre National des Pays de La Loire (Francja), Paderewski Symphony Orchestra (USA) czy Orquestra Sinfonica do Parana (Brazylia), pod batutą takich dyrygentów jak Agnieszka Duczmal, Mirosław Jacek Błaszczyk, Tomasz Bugaj, Łukasz Borowicz, Szymon Bywalec, Massimiliano Caldi, Sławomir Chrzanowski, Osvaldo Ferreira, Piotr Gajewski, Tomasz Golka, Mieczysław Grabowski, Zbigniew Graca, Jerzy Kosek, Alexander Liebreich, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Swoboda, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, John Neschling, Zygmunt Rychert, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Strugała, Jean-Pierre Wallez czy Tadeusz Wojciechowski.

Pianista dokonał archiwalnych nagrań radiowych m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Orkiestrą Symfoniczną Guanajuato (Koncert fortepianowy e-moll Chopina dla radia meksykańskiego). W 2001 roku z Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach nagrał III Koncert fortepianowy Beethovena dyrygując od klawiatury. 2 lata później zarejestrował ten sam Koncert z Polską Orkiestrą Radiową. Z tą samą orkiestrą dokonał nagrania II Koncertu fortepianowego Aleksandra Kulikowskiego, które zostało wydane przez Polskie Radio w 2014 roku. W 2019 roku ukazał się debiutancki album solowy Piotra Banasika, zawierający wszystkie dzieła fortepianowe Mieczysława Karłowicza, który został wydany przez wytwórnię DUX.

Piotr Banasik występował na międzynarodowych festiwalach, m.in. na 22. Septembre Musical de l'Orne we Francji (2004), Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach (2005, 2013), 24. Międzynarodowym Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” (2005), Festiwalu Pianistycznym Alexisa Weissenberga w Engelbergu (2007), 8. Muzycznym Festiwalu Al-Ain w Emiratach Arabskich (2008), 53. Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” (2010) oraz na dwóch edycjach festiwalu Oficina de Musica de Curitiba w Brazylii (2011 i 2012).

Równolegle z działalnością koncertową Piotr Banasik prowadzi działalność dydaktyczną na stanowisku adiunkta w katowickiej Akademii Muzycznej, a także w Państwowej Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach, gdzie od 2017 roku pełni funkcję kierownika sekcji instrumentów klawiszowych.

Od 2018 roku Piotr Banasik jest kierownikiem Międzynarodowego Kursu Pianistycznego odbywającego się corocznie w Akademii Muzycznej w Katowicach.