Międzynarodowy Kurs Pianistyczny
  • English
  • Polish

profesorowie:

prof. Valentina IgoshinaVALENTINA IGOSHINA - Urodzona w Briańsku w 1978 roku w Rosji. Ukończyła Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, gdzie studiowała pod kierunkiem Larissy Dedovej i Sergieja Dorenskiego.

Zdobywała nagrody na międzynarodowych konkursach pianistycznych: Konkurs Arthur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy w 1993 roku (I nagroda), Międzynarodowy Konkurs im. Rachmaninowa w Moskwie w 1997 roku (I nagroda), Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli w 2003 roku (finalistka) oraz Międzynarodowy Konkurs im. José Iturbiego w Walencji w 2006 roku (II nagroda).

Valentina Igoshina koncertowała m.in. w Queen Elizabeth Hall w Londynie, La Societa dei Concerti w Mediolanie, Tonhalle w Zurychu, Théatre de l’Athénée w Paryżu czy Cloitre des Jacobins w Tuluzie. Brała udział w licznych festiwalach, takich jak Radio France-Montpellier, La Roque d’Anthéron (Francja), Ravello Music (Włochy), Duszniki-Zdrój, Povoa de Varzim, Belem Festival in Lisbon (Portugalia) oraz Styriarte Festival w Grazu (Austria).

Jako solistka współpracowała z Halle Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Concertgebouw Royal Orchestra w Amsterdamie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Galicia Royal Philharmonic Orchestra oraz orkiestrami symfonicznymi w Barcelonie, Santiago de Chile i Branderburgii. Występowała z recitalami w Paryżu, Moskwie, Madrycie, Lyonie, Saint Louis, Walencji, Luksemburgu, Ludwigsburgu, Santiago de Chile czy Lizbonie.

Od 2012 Valnetina Igoshina występowała wspólnie ze światowej sławy skrzypkiem - Augustinem Dumayem, a w 2013 współpracowała z wiolonczelistą - Markiem Drobinskim, występując we Francji i Szwajcarii.

Valentina Igoshina dokonała nagrań płytowych dla wytwórni Warner Classics International (Obrazki z wystawy Musorgskiego, Karnawał Schumanna), a także dla niemieckiej wytwórni CPO (oba Koncerty fortepianowe Szostakowicza).

Występowała również w filmach biograficznych o Rachmaninowie i Chopinie, wyreżyserowanych przez Tony’ego Palmera, a wydanych na DVD przez Warner Classics.W sezonie 2017/2018 Valentina Igoshina koncertowała we Francji, Szwajcarii, Włoszech, Niemczech, Polsce i Stanach Zjednoczonych. Prowadzi także działalność pedagogiczną prowadząc kursy mistrzowskie na całym świecie. W 2021 roku Valentina Igoshina została profesorem w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.